zoink
Bio: I ranked the majority of my movies on IMDB. A few years ago I shifted my thought proccess and re-ranked most of my movies with 5/10 being average.
Very rarely am I unhappy I spent the time to watch a movie so I rank the vast majority of movies average or above (94%). With this many movies under my belt I can probably post these percentages and they won't change much in the near future.
40-49 5%
50-59 28%
60-69 25%
70-79 24%
80-89 13%
90-99 03%
100 1%
I've only walked out of the theater for one movie: In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale
Very rarely am I unhappy I spent the time to watch a movie so I rank the vast majority of movies average or above (94%). With this many movies under my belt I can probably post these percentages and they won't change much in the near future.
40-49 5%
50-59 28%
60-69 25%
70-79 24%
80-89 13%
90-99 03%
100 1%
I've only walked out of the theater for one movie: In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale
Recent Ratings
Check out zoink's...
70 73% | Hotel Rwanda (2004) - Rated 25 Aug 2020 |
65 50% | Searching (2018) - Rated 25 Aug 2020 |
65 50% | Chinatown (1974) - Rated 23 Aug 2020 |
50 3% | Wild (2016) - Rated 18 Aug 2020 |
60 25% | Wild (2014) - Rated 18 Aug 2020 |
75 90% | The Treasure of the Sierra Madre (1948) - Rated 18 Aug 2020 |
70 73% | Palm Springs (2020) - Rated 18 Aug 2020 |
70 73% | Some Like It Hot (1959) - Rated 18 Aug 2020 |
55 8% | Hamilton (2020) - Rated 18 Aug 2020 |
40 0% | X-Men: Dark Phoenix (2019) - Rated 18 Aug 2020 |