Zevensoft

zevensoft
Movie Buff - 201 Film Ratings
Member Since: 25 May 2007
Location: Australia

more Recent Ratings

75 41% RoboCop (2014) - Rated 15 Nov 2019
50 8% The Room (2003) - Rated 15 Nov 2019
0% Catwoman (2004) - Rated 15 Nov 2019
98 99% Hunt for the Wilderpeople (2016) - Rated 15 Nov 2019
88 82% The Neon Demon (2016) - Rated 16 Jul 2016
"A brazen film full of vibrant colours, thumping music, and extremely gruesome scenes. Light on plot but delightful on style."
85 71% Oz the Great and Powerful (2013) - Rated 04 Apr 2013
"Visuals are fantastic, some of the best out there. James Franco is perfect as the sleazy Oz, he really makes you dislike this brilliant but selfish character."
66 21% Sunshine (2007) - Rated 04 Apr 2013
"Two thirds of this movie are fantastic, with gorgeous visuals, soul-crushing emotional horror, and a soundtrack that ties it together perfectly. The other third is a crap slasher fic, with a really bad "monster effect"."
95 97% Cloudy with a Chance of Meatballs (2009) - Rated 04 Apr 2013
"One of the most sincere and genuinely funny movies of recent times, with excellent voice acting, amazing visuals, and an incredible music score."
93 94% Hugo (2011) - Rated 04 Apr 2013
90 87% Cloud Atlas (2012) - Rated 04 Apr 2013
"Words cannot describe how fantastic this movie is. On the first watch you are astounded and left with your jaw on the floor and tears in your eyes. On the second you understand more of the movie, and get more "ah ha!" moments. And on the third you appreciate what a truly beautiful movie this is. A true tour de force of cinema."