YoSaff
Recent Ratings
Check out YoSaff's...
89 72% | Grizzly Man (2005) - Rated 28 Apr 2012
"Very engaging film, I think my favourite documentary. The way Herzog uses the tale of one man to tell a deeper story about love is incredibly well thought out and touching, and it holds up to infinite rewatches."
|
90 81% | A Clockwork Orange (1971) - Rated 28 Apr 2012
"One of the better Kubrick films, difficult to watch at times but very rewarding."
|
30 2% | The Matrix Revolutions (2003) - Rated 28 Apr 2012
"Absolutely terrible, virtually no redeeming factors. Even the action scenes are bland grey and completely pointless."
|
93 95% | L.A. Confidential (1997) - Rated 28 Apr 2012
"LA Confidential is a brilliant film and one which should be better known by the public. The casting, the acting, the script, the direction, everything in this movie is sublime."
|
86 55% | Moon (2009) - Rated 28 Apr 2012
"May need a rewatch but I wasn't particularly enthused about this, seemed confused in what its message was supposed to be for a lot of the film."
|
86 55% | Death Proof (2007) - Rated 28 Apr 2012
"Really enjoyable film, liked it a lot. Not sure whether I prefer it to Planet Terror though."
|
85 48% | Gladiator (2000) - Rated 19 Apr 2012
"I really enjoyed this, and think it's much better as a film than A Beautiful Mind."
|
79 22% | Mission: Impossible (1996) - Rated 19 Apr 2012
"Holds up surprisingly well really. Possibly because of the excellent De Palma direction."
|
86 55% | The Lion King (1994) - Rated 19 Apr 2012
"Yeah you know what the deal is here. This is amazing."
|
80 30% | Saving Private Ryan (1998) - Rated 19 Apr 2012
"I thought it was pretty good but there are definitely much better war films out there. The D-Day sequence is still amazing though, and it is still enormously emotional."
|