wjswitzer

wjswitzer
Flick Fan - 14 Film Ratings
Member Since: 05 Jun 2016
Location: USA

more Recent Ratings

75 3% Caddyshack (1980) - Rated 05 Jun 2016
"Goofy but I'd watch it again - comedy that lags at times, but broke boundaries when it was released."
99 92% Gran Torino (2008) - Rated 05 Jun 2016
"Retiree versus gang with an ethnic twist. Fabulous film explores sacrifice, true love, estranged family, and the power of a male role model to an impressionable young man."
99 92% District 9 (2009) - Rated 05 Jun 2016
"Super film exploration of race and xenophobia. As a simple man is embroiled, he is forced to confront how it would feel if he were one of the feared and hated outsiders."
85 28% To Have and Have Not (1944) - Rated 05 Jun 2016
"Bogart and Bacall are awesome but the script and scenes have a lot of cliches. Overall a win, but it isn't their best. Try Key Largo insteaad."
90 39% Ratatouille (2007) - Rated 05 Jun 2016
"Very good animated comedy - feel good david versus goliath tale"
95 64% Bruce Almighty (2003) - Rated 05 Jun 2016
"Jim Carey is superb and the ideas are excellent. Not to mention - Jennifer Aniston and Morgan Freeman. Who wouldn't love this."
95 64% Ghostbusters (1984) - Rated 05 Jun 2016
"Smart comedy with great dialogue and Sigourney Weaver as the beautiful damsel in distress."
95 64% Bedazzled (2000) - Rated 05 Jun 2016
"Witty smart female heroine explores the deceit of the devil and even has a little bit of heaven"
80 14% Kill Bill: Volume 1 (2003) - Rated 05 Jun 2016
"Self aware but indulgent silly funny and full of crazy action. It was necessary to suspend disbelief but not difficult."
95 64% Captain America: The First Avenger (2011) - Rated 05 Jun 2016
"Wholesome boy fights Nazis meets true love tragic"