vinckl07

Flick Fan - 38 Film Ratings
Member Since: 28 Oct 2009
Location: Iron Mountain, Michigan, USA
Age: 34
Bio: My fiance and I have recently been watching A LOT of movies and i wanted to chat with other people who have seen these movies.
Recent Ratings
Check out vinckl07's...
100 85% | Bolt (2008) - Rated 28 Oct 2009
"Really cute movie I loved it!"
|
0 3% | The Hottie and the Nottie (2008) - Rated 28 Oct 2009
"OKAY WILL PARIS HILTON STOP MAKING MOVIES??????"
|
100 85% | WALL·E (2008) - Rated 28 Oct 2009
"I was skeptical about WALL-E, but once I watched it I realized that it was a really cute movie. The story line is very original."
|
100 85% | The Curious Case of Benjamin Button (2008) - Rated 28 Oct 2009
"I loved loved loved this movie. Normally I am not a fan of Brad Pitt, but I saw this movie and left the theater a happy person. I thought this movie was very original and very uplifting. This is actually the first movie me and my Fiance saw together as friends."
|
1 9% | The Great Dictator (1940) - Rated 28 Oct 2009
"stupid"
|
100 85% | Toy Story (1995) - Rated 28 Oct 2009
"A disney classic I love toy story, hell i grew up with toy story."
|
45 11% | Memento (2001) - Rated 28 Oct 2009
"This movie was ok when i started to watch it, then it just got dumber and dumber and I found myself doing other things it was a waste of time"
|
100 85% | Short Circuit (1986) - Rated 28 Oct 2009
"I love this movie, there are few movies that are made for audiences of all types, I think this is one of them. This movie is cute for kids, great for nerds, and hilarious for the comedy lovers."
|
95 56% | The Matrix Revolutions (2003) - Rated 28 Oct 2009
"I must say I was a little skeptical at first, but I love the Matrix movies. Keanu Reeves and Laurence Fishbourne are both great actors."
|
95 56% | Dogma (1999) - Rated 28 Oct 2009
"Kevin Smith and Alan Rickman together...need i say more?"
|