vacaloca58
Recent Ratings
Check out vacaloca58's...
90 90% | Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002) - Rated 22 Aug 2008
"close to the book and nice effects. Even Dobby looks realistic!"
|
50 30% | Independence Day (1996) - Rated 22 Aug 2008
"too much effects for me but the story is great. I recommend the book."
|
15 5% | Dr. Dolittle (1998) - Rated 22 Aug 2008
"too bad and daft, eddy murphy looks thicker and thicker!!"
|
85 75% | Bean (1997) - Rated 22 Aug 2008
"daft but so funny !"
|
50 30% | Erin Brockovich (2000) - Rated 22 Aug 2008
"The story is great but Julia Roberts makes me feel cold..."
|
65 45% | Robin Hood: Prince of Thieves (1991) - Rated 22 Aug 2008
"a bit american for me but all the same a nice flashback and lovestory."
|
75 60% | M (1931) - Rated 22 Aug 2008
"a great film of a great german director : Fritz Lang."
|
90 90% | Battleship Potemkin (1925) - Rated 22 Aug 2008
"one of the most important films of the cinema's history."
|
20 15% | I, Robot (2004) - Rated 22 Aug 2008
"a remake of MIB, lots of special effects and action... not my type...!"
|
75 60% | Harry Potter and the Sorcerer's Stone (2001) - Rated 22 Aug 2008
"First Harry Potter film, the ambiance of JK Rowling's book is conserved, although some details of the story are missing (but how could we litterally make a film with every single detail of this long book?!)."
|