TrustMeImJay
Recent Ratings
Check out TrustMeImJay's...
100 81% | King Kong (1933) - Rated 14 Aug 2007
"The iconic original is the purest form of early film. A must see for fans of the new one or conesuers of classic scinema."
|
100 81% | Final Fantasy VII: Advent Children (2005) - Rated 14 Aug 2007
"The long-awaited film sequel to one of the most popular video games ever played. The english dialogue is just as powerful as the japanese, and the animation is near perfect. The action is intense and the story is engaging. A must see for fans of the game franchise or anime lover."
|
100 81% | Spaceballs (1987) - Rated 14 Aug 2007
"Mel Brooks at his finest, Spaceballs is a parody for the ages!"
|
75 6% | Underworld: Evolution (2006) - Rated 14 Aug 2007
"Slightly disappointing, but still better than the original. Len Wiseman is a talented filmmamker, just inexperienced, and it shows in this film. The story and acting are a little better than the norm, but the lactluster camerawork and mediocre pace bring the movie down in the solid C category."
|
100 81% | A History of Violence (2005) - Rated 14 Aug 2007
"David Cronenberg assembles a wonderful cast in this mysterious and hard hitting action flick that will leave you speechless."
|
85 24% | The Constant Gardener (2005) - Rated 14 Aug 2007 |
100 81% | War of the Worlds (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Steven Speilberg never disappoints, and this is no exception. The up and down pace and overwhelming audio and visuals are nothing less than stunning."
|
90 37% | The Dukes of Hazzard (2005) - Rated 14 Aug 2007
"A knee slapping revamp of the old hit TV show, the cast's bad accents will leave your rolling your eyes. This movie isn't much but bad jokes, but the chase scenes are stunning and brillantly shot."
|
95 53% | The Devil's Rejects (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Rob Zombie teased us with the first of this set of films, and he really delivered with the sequel."
|
100 81% | Waterworld (1995) - Rated 14 Aug 2007
"Another personal favorite, Kevin Costner plays the silent type all too well in this post apoco-flick with tobacco addicted pirates and mutants. A box office bomb, this is a Friday night adventure flick that you shouldn't pass up."
|