tommark

tommark
Flick Fan - 34 Film Ratings
Member Since: 23 Aug 2009
Location: USA

more Recent Ratings

95 85% Fight Club (1999) - Rated 23 Aug 2009
"The great existential Chuck Palahniuk tale brought to life. David Fincher continues his evolution as a filmmaker. You'll want to look away, but won't be able to. Be sure to stick to the end if you can."
94 73% Austin Powers: International Man of Mystery (1997) - Rated 23 Aug 2009
"Used to have this film memorized. I also used to be able to do a mean Dr. Evil impression. Haven't tried in a while, in fear of being topically un-hip."
91 42% Billy Madison (1995) - Rated 23 Aug 2009
"Classic Sandler, I make a point to switch this on any time I see it on cable."
65 1% Jersey Girl (2004) - Rated 23 Aug 2009
"Kevin Smith's attempt at a legitimate, non-Jay and Silent Bob movie proves horrible. Maybe sit through it once on cable, just to appreciate his other movies even more afterward."
92 54% Se7en (1995) - Rated 23 Aug 2009
"David Fincher makes up for "Alien 3" in this psychological thriller that defines a lot of the style he'll employ in his later films."
94 73% Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983) - Rated 23 Aug 2009
"It's not "Empire," but it does wrap everything up with a Care Bear ending, complete with Care Bears . . . I mean Ewoks."
94 73% Starship Troopers (1997) - Rated 23 Aug 2009
"One of the great action movies, so great they gave it two mediocre direct to video sequels."
92 54% The Ring (2002) - Rated 23 Aug 2009
"This movie actually gave me nightmares after seeing it in theaters."
92 54% Dawn of the Dead (2004) - Rated 23 Aug 2009
"Excellent remake of the Romero Zombie classic, certainly better than "Land of the Dead""
96 92% The Incredibles (2004) - Rated 23 Aug 2009
"Brad Bird's masterwork, now if they would only make a second one . . ."