tantricman

tantricman
Flick Fan - 27 Film Ratings
Member Since: 18 Aug 2007
Location: UK

more Recent Ratings

Check out tantricman's...

93 90% Back to the Future Part III (1990) - Rated 18 Aug 2007
"Possibly the number one trilogy in my top five trilogies that are just great entertainment. Present, future, past and now even further back goes the BTTF trilogy."
99 98% Ghostbusters (1984) - Rated 18 Aug 2007
"Classic, no other word for it. Film, script, CGI, cast, acting, extras, location timing - All top-notch and more. I can only give the film a 99, one-day another film may surpass it... If that's the case, I just hope they remember who to call."
71 27% Starsky & Hutch (2004) - Rated 18 Aug 2007
"Amusing comedy reworking of the once classic TV series. Original looks dated, and the film could have done better."
66 24% Weekend at Bernie's (1989) - Rated 18 Aug 2007
"Funny, however a little dodgy - one film that shows it's age."
98 94% Shaun of the Dead (2004) - Rated 18 Aug 2007
"RomZomCom - one of the fines British comedy films of all time. Featuring most of the cast from Spaced, and a proving ground for future film work."
91 85% Star Trek: Generations (1994) - Rated 18 Aug 2007
"The passing of the torch from Kirk to Piccard. Good premise and actually enjoyable."
82 59% The Truman Show (1998) - Rated 18 Aug 2007
"Good premise, one of Carey's better movies. Actually appears to show Carey as an actor rather than just a comedian."
91 85% Airplane! (1980) - Rated 18 Aug 2007
"This surely must be one the finest parody/comedy movies ever. In fact it IS, and stop calling me Shirley."
78 40% The Kentucky Fried Movie (1977) - Rated 18 Aug 2007
"Stupid, in the way that Airplane is. Lots of funny components, with only a few dodgy skits."
81 51% Flash Gordon (1980) - Rated 18 Aug 2007
"Classic movie, one of the best soundtracks of all time, and reasonable acting."