supersam5
Recent Ratings
Check out supersam5's...
50 36% | 50 First Dates (2004) - Rated 14 Aug 2007
"Cute rom-com that stretches credulity! It sees Adam Sandler in a muted (thankfully!) avatar alongwith a pleasantly plump Drew Barrymore. Nothing spectacular, but not boring either!"
|
70 68% | Shrek 2 (2004) - Rated 14 Aug 2007
"Second instalment of the big ugly lovable ogre which sees him making a reluctant trip to his wife. Princess Fiona's parents' kingdom. Delightful and immensely enjoyable... but doesn't touch the heights reached by the first part. Look out for Antonio Banderas as the voice of Puss in Boots!"
|
25 6% | Sahara (2005) - Rated 14 Aug 2007 |
75 82% | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003) - Rated 14 Aug 2007
"Pirates, treasure, ghosts, action, comedy, costumes and Johnny Depp!!
I think that statement should be reason enough for you to watch this movie, if you haven't watched it already!"
|
60 54% | My Big Fat Greek Wedding (2002) - Rated 14 Aug 2007 |
30 16% | Moulin Rouge! (2001) - Rated 14 Aug 2007 |
70 68% | Monsoon Wedding (2001) - Rated 14 Aug 2007
"Effervescent comedy that never degenerates into a farce thanks to the expert direction by Mira Nair. Stretches of delightful hilarity are tempered by moments of poignancy that keep the movie balanced and enjoyable."
|
60 54% | The Mexican (2001) - Rated 14 Aug 2007 |
30 16% | Mean Girls (2004) - Rated 14 Aug 2007 |
55 44% | The Manchurian Candidate (2004) - Rated 14 Aug 2007
"Intriguing plot that is handled well by the director for the most part... except towards the end when the storyline suddenly gets predictable and the movie, ordinary!"
|