Spectr3
Recent Ratings
Check out Spectr3's...
82 68% | The Cable Guy (1996) - Rated 27 Jul 2007
"I am more of a dark comedy type guy, so this movies was a little more enjoyable to me compared to most of Carrey's other works. This isn't much of a kid's film, as they will get kinda bored with all the dialog.
Enjoy!"
|
78 50% | Ace Ventura: Pet Detective (1994) - Rated 27 Jul 2007
"Carrey is wonderful as Ace Ventura and while I cannot say the same for the rest of the cast, Carrey's acting is worth seeing on its own.
Good times."
|
45 13% | xXx (2002) - Rated 27 Jul 2007
"Meh."
|
67 31% | Martin (1978) - Rated 27 Jul 2007
"A strange movie to see in this era. Characters aren't very fleshed out, but a huge amount of realism permeates the plot of this "what-if?" film, which makes it a little more than decent."
|
13 4% | The Master of Disguise (2002) - Rated 27 Jul 2007
"Dana Carvey used to be funny. This movie never was.
Eww."
|
89 86% | Donnie Darko (2001) - Rated 27 Jul 2007
"Darkly funny while being a great dramatic movie at the same time. While confusing at times, you end up figuring it out after you've had time to digest the plot.
See it more than once to enhance your viewing pleasure."
|
93 95% | Kung Pow: Enter the Fist (2002) - Rated 27 Jul 2007
"Uproariously funny.
See it.
Now."
|
86 77% | Shrek (2001) - Rated 27 Jul 2007
"A great family movie, fun for all ages. It has comedy for the young ones and smarter jokes for the older folks.
Voice acting is superb."
|
81 59% | Hot Shots! Part Deux (1993) - Rated 27 Jul 2007
"For tongue-in-cheek action, slapstick fun, you had better check out this hilarious movie."
|
46 22% | Daredevil (2003) - Rated 27 Jul 2007
"I came in hoping for a good, comic-book flick and ended up pretty dissapointed. Ben Affleck is so-so at playing DD, while Ferrel and Duncan both play convincing and memorable villians.
If you want a better version, make sure you watch the unrated cut on DVD, it bumps the movie up 15 points to a 61."
|