signegram

signegram
Movie Buff - 110 Film Ratings
Member Since: 01 Jan 2011
Location: Copenhagen, Denmark

more Recent Ratings

80 45% You Will Meet a Tall Dark Stranger (2010) - Rated 04 Jan 2011
"I wish I loved Woody Allen. He's the kind of director cool people love. But I keep finding myself unmoved by his films. They are entertaining and the characters well written, but the films still end up being kind of indifferent or trivial and therefore quickly forgotten. I will have to stick by 'liking' Woody Allen."
100 93% Y Tu Mamá También (2001) - Rated 03 Jan 2011
"Loved it. It really captures the essence of youth so well, the unintended ruthlessness, desire, crossing borders, liberation from the parental generation and yet still ending up doing exactly what they wanted you to."
95 80% Donnie Darko (2001) - Rated 03 Jan 2011
10 2% 40 Days and 40 Nights (2002) - Rated 03 Jan 2011
"Hartnett's in it, but his hair is bad (just stick to the Armani ad look, Josh!)."
65 23% Stranger Than Fiction (2006) - Rated 03 Jan 2011
"The intentions are good, but I don't really think the film works. And Ferell doesn't appear to be the best choice for this kind of serious character."
80 45% The Dark Knight (2008) - Rated 03 Jan 2011
95 80% Being John Malkovich (1999) - Rated 03 Jan 2011
"Very weird and very good."
100 93% Adaptation. (2002) - Rated 03 Jan 2011
"What can I say, Kaufman's a genius!"
90 68% Synecdoche, New York (2008) - Rated 03 Jan 2011
"I love meta. This is meta meta meta meta meta meta meta meta meta meta."
70 30% Sense and Sensibility (1995) - Rated 03 Jan 2011
"I don't know, I've never been a huge fan of Austen, but it's okay."