ScandiNavy

scandinavy
Flick Fan - 10 Film Ratings
Member Since: 19 Sep 2023
Location: Kabelvåg, Nordland, Norway

more Recent Ratings

Check out ScandiNavy's...

50 35% How High (2001) - Rated 19 Sep 2023
70 45% Christmas Vacation (1989) - Rated 19 Sep 2023
80 70% Rocky II (1979) - Rated 19 Sep 2023
40 25% 21 Jump Street (2012) - Rated 19 Sep 2023
30 5% Dragon Ball GT (1996) - Rated 19 Sep 2023
80 70% Afro Samurai (2007) - Rated 19 Sep 2023
80 70% 1408 (2007) - Rated 19 Sep 2023
35 15% Hot Shots! Part Deux (1993) - Rated 19 Sep 2023
80 70% Jurassic Park (1993) - Rated 19 Sep 2023
95 95% The Plague Dogs (1982) - Rated 19 Sep 2023
"Two dogs escape from an animal testing facility. Their struggle as strays is heartbreaking, but at the same time it feels bittersweet as it's all on them now. They are free, but that freedom has a price like everything else in life. But a contrived scene, where they're almost rescued, leaves a bit of a sour taste to it all. It doesn't ruin it, but it makes me wonder why it was ever included in the first place. Can be a bit on the nose at times, when presented from the humans perspective."