roby2358

roby2358
Flick Fan - 23 Film Ratings
Member Since: 02 Apr 2006
Location: USA

more Recent Ratings

90 93% The Elephant Man (1980) - Rated 14 Aug 2007
"Boy, this will really tug at your heart strings. Great perfomances all around."
70 58% Flightplan (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Good thriller, but left me wanting a little more. I thought Jodie Foster was a little too intense; I would have enjoyed the film more if we'd seen a softer side to her."
60 28% The Wedding Date (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Cute but kind of lame. Has a funny pace; it aims more at slow and sophisticated, which works OK. Ultimately, I couldn't buy the romance but my wife loved it."
40 2% The Terminal (2004) - Rated 14 Aug 2007
"Lame."
95 97% The Silence of the Lambs (1991) - Rated 14 Aug 2007
"A classic. Fantastic performances by Hopkins and Foster. Killer story."
60 28% Shanghai Knights (2003) - Rated 14 Aug 2007
"Good buddy flick with some good one-liners and fast fighting. Check your brain at the door & have fun."
60 28% Planet of the Apes (2001) - Rated 14 Aug 2007
"...Like this movie needed a remake. Mildly fun."
60 28% Mystery Men (1999) - Rated 14 Aug 2007
"Very strange, but fun to watch."
70 58% Meet the Fockers (2004) - Rated 14 Aug 2007
"Well done & funny, with great performances by everyone."
60 28% Mars Attacks! (1996) - Rated 14 Aug 2007
"Funny special effect but extremely dark and twisted. It was worth seeing once, but disturbing in not such a good way."