profmoriarty
Bio: Film enthusiast, literature student.
Recent Ratings
Check out profmoriarty's...
85 59% | Carol (2015) - Rated 08 May 2016 |
65 4% | Heidi (2015) - Rated 08 May 2016 |
85 59% | The Hunt (2012) - Rated 23 Dec 2013
"A successful portrayal of the tendency to violence in communities no matter how much civilized are they. Simple lives of the residents of a scandinavian village is shattered by a simple lie and an innocent humanbeing becomes the object of their hidden - yet always existing - violence."
|
75 18% | Into the White (2012) - Rated 15 Dec 2013
"A well-developed drama, restricted by means of physical space yet harbours many sides of the misery of human soul in times of war."
|
80 36% | The Royal Tenenbaums (2001) - Rated 26 Apr 2013
"A classic sample of Wes Anderson's authentic cinematography."
|
80 36% | Moonrise Kingdom (2012) - Rated 19 Apr 2013
"Creating a little world out of an island, Wes Anderson presents a comic-dramatic and a bit of romantic story of ordinary people. Childish and idealistic loves of Sam, the least popular Khaki Scout and Suzy, the girl who go berserk from time to time, enough to storm the dull lives of these island people."
|
95 90% | Stalker (1979) - Rated 21 Mar 2013
"One of the masterpieces of Tarkovsky. An interrogation of the concepts of art, science, time and the logic, on which the whole Western civilaziton lies. You'll see the mastery of Tarkovsky on film art during the journey of three men to the "Zone". Planting a criticism successfully against the "order of State", Stalker is one of Tarkovsky's "problematic" films ."
|
75 18% | The Ascent (1977) - Rated 08 Mar 2013
"Directed by Larisa Shepitko, "Voskhozhdeniye" can be placed in the genre of "rare" Soviet war-time films which are not focused on "mainstream" heorism of Red Army. Taking a closer look into the conflicting human soul in the face of death and life border, Shepitko's film worth to be seen. Andrei Tarkovsky's alter ego, Anatoli Solonitsyn is also takes place in the film."
|
95 90% | The Mirror (1975) - Rated 10 Feb 2013 |
90 77% | Come and See (1985) - Rated 03 Feb 2013
"Be ready to be taken under a psychological torment by Klimov's constant close-ups to the faces of characters who are looking directly at you (as in Tarantino's "Inglorious Basterds" Lt. Raine's shooting angle while he carves a swastika on the foreheads of nazis) as a gun pointed towards their head by the ruthless SS soldiers or beaten down by the rapists. Throughout the film an expectation of 'catastrophe' and a feeling of guilt never leaves you."
|