orchardblues

orchardblues
Flick Fan - 14 Film Ratings
Member Since: 14 Feb 2013
Location: Sacramento, California, USA

more Recent Ratings

88 39% Hitchcock (2012) - Rated 07 May 2013
98 67% Room 237 (2012) - Rated 07 May 2013
85 28% Mama (2013) - Rated 07 May 2013
33 3% The Evil Dead (1981) - Rated 07 May 2013
97 57% The Place Beyond the Pines (2013) - Rated 07 May 2013
99 75% Upstream Color (2013) - Rated 07 May 2013
"Beautiful work of art. Shane Carruth has raised the bar for himself as a true film making artist."
100 89% Spring Breakers (2013) - Rated 07 May 2013
"One of Korine's greatest achievements, if not his best."
85 28% Farewell, My Queen (2012) - Rated 17 Mar 2013
"More of a fascinating study of obsession than a detailed examination of the fall of Marie Antoinette. Great performances, and quietly rapturous."
95 46% Life of Pi (2012) - Rated 17 Mar 2013
97 57% Evil Dead (2013) - Rated 17 Mar 2013
"It's the best mainstream modern horror picture to be released in a long while. An overwhelming, darkly comic, ridiculously unrestrained horror lover's dream. I can't wait to see it again. It has certainly set the bar very high for the rest of this year's horror to top."