ohcalhoun

ohcalhoun
Movie Buff - 102 Film Ratings
Member Since: 28 Jun 2006

more Recent Ratings

76 48% Over the Hedge (2006) - Rated 14 Aug 2007
"funnier than i thought it would be"
84 62% Mission: Impossible III (2006) - Rated 14 Aug 2007
"this was really cool except for the shaky cam. really cool."
45 19% Silent Hill (2006) - Rated 14 Aug 2007
"this wasnt scary and it wasnt even creepy and it wasnt fun to watch except for the last scene which are always cool anyway."
95 91% What About Bob? (1991) - Rated 14 Aug 2007
"i really liked this probably one of my favorites though that could be due to nostalgia. i could really feel with dreyfuss and his pain."
85 65% Honey, I Shrunk the Kids (1989) - Rated 14 Aug 2007
"pretty neat film"
84 62% The Little Mermaid (1989) - Rated 14 Aug 2007
"pretty good all around"
80 55% Alice in Wonderland (1951) - Rated 14 Aug 2007
"it was okay"
70 40% King Kong (1933) - Rated 14 Aug 2007
"action scenes are great and its technically impressive and overall pretty good just kinda boring nowadays :) especially the first half"
74 44% Hook (1991) - Rated 14 Aug 2007
"cute film with rufio, all other kids were kinda annoying though."
84 62% Airplane! (1980) - Rated 14 Aug 2007
"funny if you can avoid the catchphrases :) only one slow part"