needstimulus
Bio: 23 year old film student. and stuff.
Recent Ratings
Check out needstimulus's...
8 0% | A Serbian Film (2010) - Rated 01 Feb 2013
"A densely filled ultra-harrowing tale. The overwhelming nature of the film, the unique way in which the story is filmed and told and the directors analysis suggest a deeper meaning. Is it an artifical snuff porn, an intense look into the way in which psychologies can be moulded, a look at Serbia itself or just a sensless horror film?"
|
9 0% | Trainspotting (1996) - Rated 01 Feb 2013
"An intresting and at times beautiful treatise on human weakness, self-reflection, society's treatment of drugs and their users, Heroin, Scotland and the characters themselves. Fully fleshed out performances, a perfect soundtrack for the content, spot on cinematography and a baby on the ceiling make this Boyle's masterpiece."
|
9 0% | The Usual Suspects (1995) - Rated 01 Feb 2013
"It's just a good film."
|
7 0% | Taken (2008) - Rated 01 Feb 2013
"This film has a very particular set of skills."
|
8 0% | Sin City (2005) - Rated 01 Feb 2013
"The modern noir masterpiece. A film made of tropes. It's darkly fun though, and the cinematography is beautiful, if completely superficial. Stays true to Miller's source material."
|
6 0% | Bowling for Columbine (2002) - Rated 01 Feb 2013
"For me, the interviews make this film. The found footage and Moore's personal rhetoric can at times impede my enjoyment. I don't feel like I reach my own inclusion, merely understand Moore's."
|
8 0% | Day of the Dead (1985) - Rated 01 Feb 2013
"My preference, when it comes to Romero's Dead series. Bub is a great character, the antagonists (if simplified) are easy to hate and the strong female character easy to get behind."
|
8 0% | Hellboy (2004) - Rated 01 Feb 2013
"A fun game, with an interesting delve into the potential psychology of a human-raised demon. A fun action film, with fantastic production design and some not-too-bad writing. Doesn't take itself too seriously and the humour is a nice reprieve from the the heady heights of the material. Worth a watch."
|
8 0% | Speed (1994) - Rated 01 Feb 2013
"A standard suspense driven action, it keeps interest for the large part of the film. Lacks any real depth, but that's no the point of this film."
|
7 0% | V for Vendetta (2006) - Rated 01 Feb 2013
"Suffering from the unfortunate curse of all Alan Moore adaptations. Looks great, a nice concept, but delivery lacks the tone, ambiguity and initial hit of the source material."
|