NatalieW

nataliew
Movie Buff - 116 Film Ratings
Member Since: 28 May 2008
Location: Australia

more Recent Ratings

98 99% Pulp Fiction (1994) - Rated 28 May 2008
"My all-time favourite Tarantino. Clever script and great dialogue what more can I say."
98 99% The Piano (1993) - Rated 28 May 2008
"Beautiful. Fantastic story, brilliant characters, stunning cinematography. One of my all-time favourite films."
97 97% The Princess Bride (1987) - Rated 28 May 2008
"All-time favourite."
80 75% Reservoir Dogs (1992) - Rated 28 May 2008
"Great dialogue, clever storyline and the song Stuck In The Middle With You forever emblazoned upon my mind."
67 36% Love Actually (2003) - Rated 28 May 2008
"Good, easy-to-watch fun. Sweet and funny with a great cast. Even 'floppy hair' is watchable."
80 75% Kill Bill: Volume 2 (2004) - Rated 28 May 2008
"More fantastic fight sequences. No-one writes dialogue like Tarantino. Uma is still great."
80 75% Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998) - Rated 28 May 2008
"Great script, very snappy and fun characters to watch. A perennial DVD favourite."
77 69% Go (1999) - Rated 28 May 2008
"Very clever storyline. We watch it again and again."
75 62% Shrek (2001) - Rated 28 May 2008
"The original always gets a laugh."
30 8% The Dukes of Hazzard (2005) - Rated 28 May 2008