Metalheim

metalheim
Flick Fan - 59 Film Ratings
Member Since: 26 Feb 2023
Location: Finland

more Recent Ratings

50 16% Operation Fortune: Ruse de guerre (2023) - Rated 15 Jan 2024
"Tries to re-enact the succesful Sherlock Holmes films, but falls short. The beginning drags on for far too long and when the action finally kicks in, you've fallen asleep already. Still, quite entertaining, witty dialogue at times and the actors do well enough job."
70 38% Milka (1980) - Rated 05 Jan 2024
69 34% Jason Bourne (2016) - Rated 05 Jan 2024
"The series gets somewhat back on track after the ultra-boring Ultimatum and Supremacy. The "tough guy" female character is kinda unbearable to watch, but Tommy Lee Jones makes up for it. Not as profound as Identity, but still an enjoyable action-film."
88 77% Evil Dead II (1987) - Rated 04 Jan 2024
"Just an explosion of scenes thrown in the audience face. Never loses pace nor tries to hide itself under any pretension."
83 62% Melancholia (2011) - Rated 04 Jan 2024
90 84% Once Upon a Time in the West (1968) - Rated 04 Jan 2024
"The movie slowly crawls forward and although nothing seems to happen, you can't help but to be sucked in the tingling atmosphere of this dreadful story."
80 54% Wild Strawberries (1957) - Rated 04 Jan 2024
51 17% Porco Rosso (1992) - Rated 04 Jan 2024
70 38% Eyes Wide Shut (1999) - Rated 04 Jan 2024
"Haunting movie, although I still don't know what the hell it is about."
100 97% Apocalypse Now (1979) - Rated 04 Jan 2024