madhouse

madhouse
Flick Fan - 15 Film Ratings
Member Since: 07 Jun 2006
Location: Canada

more Recent Ratings

Check out madhouse's...

85 36% Four Rooms (1995) - Rated 14 Aug 2007
"Well executed tour de force. Tim Roth and Antonio Banderas makes this movie even better."
50 10% King Kong (2005) - Rated 14 Aug 2007
"This movie sucks! Not even "entertaining"... CGI doesn't feel right. Kong "acts" poorly. This movie is way too long. A lot of unessecary scenes should have been cut and/or replaced with meat for the storyline. Storyline is VERY thin : it feels like a video game. Kill these critters, kill the boss, move to the next level."
90 73% Capote (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Seymour Hoffman gives an outstanding performance is this movie. It is like any other Oscar-worthy movie, a bit too long."
40 3% Domino (2005) - Rated 14 Aug 2007
"BAD! I did not even finish to watch it!"
85 36% Howl's Moving Castle (2004) - Rated 14 Aug 2007
"Another good Miyazaki's movie. A bit too long."
85 36% The Skeleton Key (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Nice new ideas for an horror flick. Cinematography looks good. SWEET twist at the end."
90 73% Sin City (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Cinematographic masterpiece! Great comic book feel. A bit too long."
85 36% Sideways (2004) - Rated 14 Aug 2007
"Fairly good. Thin storyline, good acting. Lack of rythm."
95 96% Magnolia (1999) - Rated 14 Aug 2007
"Personally my all time favorite. Strong storyline with a lot of meat around it. Outstanding performances from the actors. Takes a while to kick in though but once it does, rythm is good."
90 73% Lost in Translation (2003) - Rated 14 Aug 2007
"I liked it a lot. This is a slow paced movie, but with a good rythm. Not much is happening, but the feeling of uneasyness translate well."