Lisab093

lisab093
Flick Fan - 14 Film Ratings
Member Since: 14 Nov 2007
Location: New York, NY, USA
Bio: I am a commercial loan underwriter who wants to work in the media business as a writer.

more Recent Ratings

Check out Lisab093's...

99 85% Million Dollar Baby (2004) - Rated 14 Nov 2007
"Wow."
99 85% American Beauty (1999) - Rated 14 Nov 2007
"So honest. I loved everything about it."
97 67% Catch Me If You Can (2002) - Rated 14 Nov 2007
"Pure entertainment. I cried with Christopher Walken."
99 85% Pretty Woman (1990) - Rated 14 Nov 2007
"It's like we get to see Pygmailion with a little raciness! I've never wanted to eat a pancake dry with my hands nearly so much as right after watching this."
99 85% Edward Scissorhands (1990) - Rated 14 Nov 2007
"What's not to love about this movie. It enables an outlet of all the feelings any suburbanite might be supressing, kinda like the song "Harper Valley PTA" or something. I've never seen such a sexy freak!"
90 50% Ransom (1996) - Rated 14 Nov 2007
"I loved this movie as much as I could love a suspenseful action flick. I know they're exciting and all, but I must admit I don't love frantic action. That's why I liked this though. The action was matched by the intense drama. Ya gotta admit that as a pre-antisemite, Mel was the best!"
85 25% Unfaithful (2002) - Rated 14 Nov 2007
"i loved that the scenes were optimized until they were superlative to the eyes. I didn't love Richard Gere as the lump O' husband to be cheated upon, because I know how his body really looks. Olivier Martinez is smirmy-looking, too. The ending ranks up there as one of the biggest disappointments I've ever experienced."
88 39% Win a Date with Tad Hamilton! (2004) - Rated 14 Nov 2007
"I know it's probably corny, but I really liked this little film. I thought the acting was amazing even by the shallow Tad Hamilton. This should have been totally run of the mill, but it wasn't."
20 3% Face/Off (1997) - Rated 14 Nov 2007
"Oh my gosh! What do I say? I couldn't BELEIVE this movie was brought to life."
90 50% V for Vendetta (2006) - Rated 14 Nov 2007
"Loved this! I loved the stylized violence. It's the only way to go, since I'm not into messy violence."