LadyScarScar
Recent Ratings
Check out LadyScarScar's...
15 6% | Stonewall (2015) - Rated 09 Sep 2018
"What a Piece of Garbage, A complete disgrace and disrespect to the Gay community, and a very important part of Gay history. Roland Emmerich should stick to Blowing up Buildings and everything else.. Amd stop erasing trans POC while you're at it you soggy piece of Wonder bread."
|
60 43% | Iron Man 2 (2010) - Rated 11 Aug 2018
"Yes, it has Robert Downey, Jr., and Scarlett Johansen, and Mickey Rourke as a pretty creepy bad guy. And all the cool technology. But the story never even tries to get you engaged. Two stories, really, barely connected and equally disjointed and unbelievable, with a too easy ending that undoes any hint of suspense you might have felt."
|
55 36% | The Incredible Hulk (2008) - Rated 11 Aug 2018
"Ang Lee's "Hulk" tried for more, but with a poor casting choice for the Hulk. This Hulk is fun, but formulaic. Edward Norton is an excellent actor, but he just doesn't have the presence. And if you've seen Mark Ruffalo in Avengers, you've seen what can be brought to the role. The last 20 minutes of the film with the showdown between the Hulk and Roth's beast are the weakest part of the film."
|
75 73% | Iron Man (2008) - Rated 11 Aug 2018
"Enjoyable super hero yarn with a crowd pleasing performance from Robert Downey Jr and exciting action, let down just a little by finale which is more pantomime than thrilling."
|
50 29% | Big Trouble in Little China (1986) - Rated 07 Aug 2018
"A few slick effects and Kurt Russell's bumbling deconstruction of the 80's action hero (with a healthy sprinkling of John Wayne) are the only things that redeem this cornball, cardboard mesh of Chinese mythology and 80s adventure cliches."
|
65 49% | The Godfather: Part II (1974) - Rated 07 Aug 2018
"A strong opening, spectacular conclusion and powerful performances by Pacino, DeNiro, Keaton and Cazale just about salvage an overlong plot."
|
70 58% | The Godfather (1972) - Rated 07 Aug 2018
"The plot's a bit thick, but a talented cast and witty dialogue make The Godfather a gangster classic."
|
10 4% | Disaster Movie (2008) - Rated 07 Aug 2018
"To call this movie a spoof would be an insult to comedy."
|
60 43% | Cars 3 (2017) - Rated 07 Aug 2018 |
25 12% | Cars 2 (2011) - Rated 07 Aug 2018 |