knoroz
Recent Ratings
Check out knoroz's...
60 35% | Never Give a Sucker an Even Break (1941) - Rated 18 Dec 2024
"This is poor. You can only give it a higher rating if you consider all the circumstantial evidence around the film. By itself, it has only a few handful of gags and thin story line."
|
70 53% | Back Pay (1922) - Rated 18 Dec 2024
"It is fine but nothing special."
|
70 53% | Licorice Pizza (2021) - Rated 18 Dec 2024
"I mean, it is great at the start, but the bits with Sean Penn, Tom Waits and Bradley Cooper feel pointless and add little to the story (that doesn't need them at all)."
|
70 53% | The Lunchbox (2014) - Rated 30 Nov 2024
"A modern humanist story. Funny at times."
|
80 70% | Sherlock Jr. (1924) - Rated 23 Nov 2024
"The original inception."
|
70 53% | Under the Silver Lake (2018) - Rated 23 Nov 2024
"I mean, all that conspiracy theory being true is what it makes fun. It is a paranoid person candy store."
|
80 70% | The Diamond Arm (1968) - Rated 12 Nov 2024
"With Andrey Mironov and Anatoliy Papanov on screen this film is excellent."
|
80 70% | Nosferatu (1922) - Rated 12 Nov 2024
"Iconic images all around"
|
60 35% | Dead Ringers (1988) - Rated 04 Nov 2024
"Great first half with a really interesting set up. Then it descends into a very long and boring film about drug addiction."
|
80 70% | The Big Sleep (1946) - Rated 22 Oct 2024
"Humphrey Bogart as a "38 yo man" looking haggard as hell as a sex symbol is absolutely genius. The first scene with Martha Vickers is absolute gold. Lauren Bacall is excellent too. The story is confusing but easy to follow."
|