karendelaney
Recent Ratings
Check out karendelaney's...
100 90% | Monty Python and the Holy Grail (1975) - Rated 13 Nov 2007
"Monty Python Rocks. This entire movie was classic python. I loved it."
|
100 90% | Spirited Away (2001) - Rated 13 Nov 2007
"Beautifully conceived, drawn, voiced. The movie sang, the way all of Hayao Miyazaki's movies do. I love them all."
|
90 36% | Undercover Blues (1993) - Rated 13 Nov 2007
"I really enjoyed this movie. It had some really funny moments and a lot of physical humor. Plus I love the actors."
|
99 68% | Serenity (2005) - Rated 13 Nov 2007
"Loved the series. Love the movie."
|
85 22% | Undercover Brother (2002) - Rated 13 Nov 2007
"This is a hilarious parody with Eddie Griffin playing the part of Undercover Brother. He is perfect for the part, as he doesn't overplay his comedy. He's making a parody and he knows it, and he makes it hilarious. We still can't put mayonnaise on our sandwiches without laughing. I also especially liked Chris Kattan as The Man's henchman, and Dave Chappelle as one of the B.R.O.T.H.E.R.H.O.O.D. Then there was Doogie Houser MD as the token white boy."
|
99 68% | Men in Black (1997) - Rated 13 Nov 2007
"Another Will Smith + Aliens, and now you add in Tommy Lee Jones! One of the greatest actors EVER. Excellent cast, great writing, characters you can get to know and like. A really great movie."
|
99 68% | Super Troopers (2002) - Rated 13 Nov 2007
"I laugh hysterically during this entire movie every time we watch it. The group of guys are great together, the interaction and dialog between them is just excellent. One of my very favorites!"
|
80 9% | The Replacements (2000) - Rated 13 Nov 2007
"Very typical sports feel good movie. When I go to break boards in my TaeKwonDo class, especially if I fail on my first hit, my board holders will recite those lines from the end...something like "Pain heals, chicks dig scars, glory is forever". Every single guy in my class knows that line by heart."
|
95 50% | Independence Day (1996) - Rated 13 Nov 2007
"I'm such a sucker for Science Fiction, and when you combine Will Smith with a really good alien invasion movie...I'm in heaven! I loved all the characters, the dialog was excellent, the special effects were GREAT! We own this movie and I never get tired of watching it. The only thing I don't like in the movie is the motivational speech that Bill Pullman gives as the president just before the big battle. It makes me cringe for some reason."
|
90 36% | Sin City (2005) - Rated 13 Nov 2007
"I loved this movie, the use of color, the actors, the depiction of the city. The whole movie was just a huge feast for the eyeballs."
|