Kamran Jawaid

kamran_jawaid
Dawn.com - 138 Film Ratings
Member Since: 11 Dec 2012
Bio: Senior Film Critic, Dawn Group of Newspapers/Dawn Media Group

more Featured Reviews

75 53% Fast & Furious 6 Fast & Furious 6 (2013) - Rated 08 Jun 2013
"'Fast & Furious 6' is a deeply romantic movie; in fact the sentiment of love is so great that it transcends categories. [Read Full Review]"
80 67% Oz the Great and Powerful Oz the Great and Powerful (2013) - Rated 26 Mar 2013
"I wouldn't count on today's youngsters to know about L. Frank Baum's earlier and more popular version of Oz's story. It is because of two rather distinct reasons; A: our beliefs in genuine, showbizz-y and color-splashed fairy-tales has gone kaput by the horrid and susceptible likes of up-hinged 3D and flat-footed imagination. B: our next generation of parent's (and I mean the ones still oogled by video games and Twilight) don't read to their children just as much at bedtime. [Read Full Review]"
65 25% Yeh Jawaani Hai Deewani Yeh Jawaani Hai Deewani (2013) - Rated 08 Jun 2013
"To be traditional Bollywood, or stay idiosyncratically new age; choices, choices... [Read Full Review]"
75 53% Epic Epic (2013) - Rated 02 Jun 2013
"Re: Epic - as it so happens with films that have a lot riding on them - eg. 3D, crisp CG animation, PG-certification - the title takes itself way too seriously. And it's a good thing it did. Epic swooshes, glides and nose-dives as deftly as the film's main mode of transportation, the hummingbirds. However, the speed also has a side-effect: it eludes any elements of profoundness and the simplicity of a major Oscar contender. [Read Full Review]"
75 53% Iron Man 3 Iron Man 3 (2013) - Rated 04 May 2013
"Graduating from intergalactic fend-offs, Tony Stark - and his best Tin-Suit -- is bested by exploding agents and a ham-actor in terrorist garb. Let me start by noting down that Iron Man 3 is an insult to intelligence. I am not saying that it's bad, incongruous or abysmal in substance -- far from it; what I mean is, its lack of creativity -- and its sense of odd-ish black humor -- is appalling. [Read Full Review]"
65 25% Go Goa Gone Go Goa Gone (2013) - Rated 29 May 2013
"Ideas can be infectious. And they can be deadly as well - especially when they turn up half-baked, sputtering dead half a mile or two before they reach their full potential. Case in point: Go Goa Gone is a patchy comedy, loosely molded around Shawn of the Dead and Zombieland's seriously parodist nature. Where Shawn and Zombieland succeeded with indistinct, at times daft, humour, Go Goa Gone, directed by Raj Nidimoru and Krishna DK, stumbles, falls and literally becomes zombie-food. [Read Full Review]"
80 67% Star Trek Into Darkness Star Trek Into Darkness (2013) - Rated 28 May 2013
"Space's Final Frontier is still a film away in "Star Trek Into Darkness", a ripping spree of familiarity in a new package. [Read Full Review]"
70 40% Aashiqui 2 Aashiqui 2 (2013) - Rated 28 May 2013
"Love, songs, and the devious draw of the drink! The only three things returning with Mohit Suri's vaguely dissimilar Aashiqui 2 are: 1) The poster image of a young couple, supposedly cuddly, under a jacket. 2) The half-wit tagline "Love Makes Life Live" and 3) A fleeting glimpse of the lead's insecurity, imported from Rahul Roy's character's, named, Rahul Roy. [Read Full Review]"
50 6% Ek Thi Daayan Ek Thi Daayan (2013) - Rated 26 Apr 2013
"Before the dastardly, self-inflicting, third act of Vishal Bharadwaj and Mukul Sharma's screenplay happens in "Ek Thi Daayan" there is an inquisitive and effectively prolonged second act about two young siblings who believe Konkona Sen Sharma to be a daayan who rode up from the underworld in a dead elevator. Like the reality-inspired devil's pit, he film's general take on the supernatural is linked to what is facilely imaginable. [Read Full Review]"
65 25% Oblivion Oblivion (2013) - Rated 19 Apr 2013
"Earth gets to play roll-over-and-die-again in "Oblivion", the newest big-budget sci-fi on the block. [Read Full Review]"