johnwun

johnwun
Flick Fan - 85 Film Ratings
Member Since: 20 Apr 2006
Location: USA

more Recent Ratings

70 43% Over the Hedge (2006) - Rated 14 Aug 2007
75 54% Time Bandits (1981) - Rated 14 Aug 2007
84 75% Highlander (1986) - Rated 14 Aug 2007
"I heard somewhere that the screenplay was written by a mythology grad student. It shows... Deep underpinnings and Sean Connery make this an unforgettable movie. Too bad the sequels don't share the same quality."
65 28% Drop Dead Fred (1991) - Rated 14 Aug 2007
70 43% Better Off Dead... (1985) - Rated 14 Aug 2007
15 15% The Island of Dr. Moreau (1996) - Rated 14 Aug 2007
"Wow how could this possibly have sucked as much as it did? Kilmer, Brando and an island full of human hybrids... The script should have written itself. Unfortunately it almost feels as though it did..."
10 11% Grease (1978) - Rated 14 Aug 2007
15 15% The Rocky Horror Picture Show (1975) - Rated 14 Aug 2007
84 75% Batman Forever (1995) - Rated 14 Aug 2007
"I thought the movie was good, but I started thinking about the underlying metaphors of balance-seeking. Tommy Lee Jones and Carrey do great work as the villians. I'm not sure why this movie got so panned... Maybe nobody likes Robin..."
10 11% Plan 9 from Outer Space (1959) - Rated 14 Aug 2007
"There may be genius here, but I can't find it... Who gave this guy a camera?"