jefftexas
Bio: Love movies
Recent Ratings
Check out jefftexas's...
100 75% | Se7en (1995) - Rated 04 Dec 2008
"This is my favorite suspense thriller movie of all time. It has a great script to back it and great acting. Aside from some gory scenes it is a must see."
|
100 75% | Death Proof (2007) - Rated 04 Dec 2008
"Aside from the gore this was a great movie. It starts out really slow, I mean really slow. If you can hang in there you are in the for the ride of your life!"
|
95 37% | 12 Monkeys (1995) - Rated 04 Dec 2008
"You have to pay attention to understand this movie, but if you can hang in there it is well worth it."
|
100 75% | American Beauty (1999) - Rated 04 Dec 2008
"The first time I watched this I saw it as a hilarious comedy, but the second time I watched it I found it profoundly sad. It is an amazing ride."
|
85 12% | Shaolin Soccer (2001) - Rated 04 Dec 2008
"This was a feel good movie for the down-trodden. It has some nice special effects and a great story."
|
90 20% | Un Chien Andalou (1929) - Rated 04 Dec 2008
"This movie was amazingly artistic thanks to Salvador Dali. I didn't understand it and parts of it made me cringe but overall I was glad I watched it"
|
100 75% | The Big Lebowski (1998) - Rated 04 Dec 2008
"This is one of my favorite movies-I recommend it highly based on it's comedy and plot."
|
95 37% | The 40-Year-Old Virgin (2005) - Rated 04 Dec 2008
"If you like a quirky comedy, you will love this show. Sometimes it was crude comedy but I liked the message."
|
50 4% | Bewitched (2005) - Rated 04 Dec 2008
"This movie left me wanting more..magic."
|
95 37% | Mission: Impossible 2 (2000) - Rated 04 Dec 2008
"I liked the first one better, this one wasn't as good but did not disappoint."
|