jasonwhyte

jasonwhyte
Flick Fan - 18 Film Ratings
Member Since: 22 Aug 2016
Location: UK
Bio: Eclectic Brit cinephile with a British sense of humour

more Recent Ratings

78 41% Forrest Gump (1994) - Rated 29 Oct 2016
"A technical tour de force as Tom Hanks's eponymous idiot finds himself embroiled in 20th Century history without ever knowing what's going on. A strong central performance but the story is ultimately a bit manipulative."
68 22% Dark Shadows (2012) - Rated 29 Oct 2016
"It's clear that Tim Burton and Johnny Depp really love the original tv series that inspired this film. For the rest of us, it can be hard to engage with it"
90 88% Labyrinth (1986) - Rated 29 Oct 2016
"It's cheesy, but it's also an unassailable classic as a girl searches for her baby brother, stolen by David Bowie's goblin king, aided by a collection of Jim Henson's creations."
90 88% Lars and the Real Girl (2007) - Rated 29 Oct 2016
"Ryan Gosling plays a painfully shy man who forms a platonic relationship with a sex doll. His community decides that the best way to help him is to take it as seriously as he does. It sounds like it shouldn't work, but it's a touching story delivered largely without sentimentality."
85 69% The Hunt for Red October (1990) - Rated 29 Oct 2016
"Sean Connery brings the world closer together by maintaining the same accent in every role. But here he's complemented by a top notch cast in a taut end-of-cold-war thriller based on a Tom Clancy novel."
45 5% Charlie's Angels: Full Throttle (2003) - Rated 29 Oct 2016
"Not a great deal to recommend it"
75 36% Gremlins 2: The New Batch (1990) - Rated 29 Oct 2016
"A much madder film than the original and packed with biting satire. Good fun."
70 30% Ice Age (2002) - Rated 29 Oct 2016
"A fairly basic animation lifted considerably by its heart."
49 13% Suicide Squad (2016) - Rated 23 Aug 2016
"I wanted to like this film, really I did. But it's clearly been rushed through production with a script that should have been through several more rewrites. Exposition flops onto the screen in great steaming dollops, delivered with comic book dialogue that forgets how much more you can show than tell on screen. Everything feels derivative, from Jared Leto's Steve Buscemi impression to a theme tune nicked from You Only Live Twice. Only Will Smith and Margot Robbie manage to bring something new"
91 97% The Dark Knight (2008) - Rated 22 Aug 2016
"The best of Christopher Nolan's Batman trilogy. It takes its premise entirely seriously and would work as a crime thriller even without the dominant central performance of Heath Ledger, but Ledger elevates it into something more. His take on the Joker - so startling that it made Michael Caine forget his lines the first time he saw Ledger in character - was conceived as an absolute, a force of nature, and asks moral questions not only of Batman but of every character in the film."