Illuminatus
Recent Ratings
Check out Illuminatus's...
93 60% | The Matrix (1999) - Rated 12 Apr 2008
"it was a turning point in special effects,and not just that,the idea and philosophy of the film have changed many people and that is something that you have to respect.Although it was,in the first place,Hollywood blockbuster,it has grown to be so much more especially when you add Animatrix to the opus.What is reality and what are the boundaries of human control over the technology and artificial intelligence,and where is the limit of us controlling ourselves.One of the answers is in matrix."
|
91 30% | The Party (1968) - Rated 12 Apr 2008
"it was hilarious,Peter Sellers is at his best,and even rest of the actors are contributing to the superior effect of a party going to anarchy.And from time to time you have the impression of sitting in the front row in theater where Sellers and others are trying to do their best just to show you what real acting is like"
|
92 45% | Alphaville (1965) - Rated 12 Apr 2008
"it is a masterpiece!even after so much time it is still powerful,the movie which is one the pillars of science fiction,and great example of noir"
|
93 60% | Wings of Desire (1987) - Rated 16 Feb 2008
"What is human,what is an angel?An angel is someone ready to become human in the name of essential,pure beauty of great untainted emotions.Archetype story about losing immortality for something that is more important than infinity of timeless existence.Great directing,wonderful view of Berlin from the top of the roofs and universality of narrative,great photographs and Nick Cave's music makes this film unique."
|
87 5% | Pi (1998) - Rated 16 Feb 2008
"Very interesting story involving cabalistic view of numbers and
belief that The Holly Covenant was in fact,containing a sequence of numbers that represented God himself or the key of the universe.Behind solution is a man madly devoted to find a mathematical means to reach the gates of a God's mind.For everyone who think that there is something more to everything,to the world,something we were not told of."
|
91 30% | Fight Club (1999) - Rated 16 Feb 2008
"Film of a new generation that represented all its fears,insecurities and frustrations in the consumerist society where the purpose is not easy to find.In that(our) society not everyone can be billionaire,rock star or famous actors which is given as an ideal to the masses.Frustration of not achieving that goal and loss of meaning of the individual existence explodes in Fincher's Fight Club.It's imaginative attempt to deal with the existential problems of today left a
mark on the generation."
|
95 75% | The Man With a Movie Camera (1929) - Rated 16 Feb 2008
"Given a time when movie is made it is a genuine avantgarde.It is
unique perspective of urban life in Soviet Union of the time,but
with the quality and ingenuity of directing it becomes a kaleidoscope of human manifesting life,an insight in what we are.Chelovek s kino-apparatom is another example of the beauty of film as an art form."
|
97 85% | Amarcord (1973) - Rated 16 Feb 2008
"Fellini in his essentially worm intellectual sensibility depicts his childhood in romantic colors without trying to make it more beautiful.It is his sincerity that guides us into his world and to Italy before WWII,and we can experience that world while watching the movie.His perspective is one of the observer,never attempting to interfere.Great music accompanies this very human,very genuine movie painting."
|
100 95% | 2001: A Space Odyssey (1968) - Rated 16 Feb 2008
"This is one of the greatest movies ever made,it is an example what art of film is.Two geniuses Clarke and Kubrick granting us the unforgettable journey to the infinite,a model of our evolution that is full of hope and example of purpose of life and beyond.The visual experience of space and its vastness reminds us of endless possibilities that lie within ourselves.What we encounter on our quest to immortality
is far greater than we could ever imagine.Outstanding work of art."
|
90 15% | Fear and Loathing in Las Vegas (1998) - Rated 16 Feb 2008
"ingenious acting by Johnny Depp and Benicio del Toro that gives a long life to this great story"
|