hughparker

hughparker
Flick Fan - 15 Film Ratings
Member Since: 06 Nov 2012
Location: Evesham, Worcestershire, UK

more Recent Ratings

50 36% Flash Gordon (1980) - Rated 27 May 2015
"Surreal, silly fun."
60 50% Highlander (1986) - Rated 27 May 2015
"Cheesy, but fun - a film not quite like any other. The soundtrack is particularly enjoyable, as is Sean Connery's Spanish accent."
90 93% The Imitation Game (2014) - Rated 11 Jan 2015
"A great story, brilliant acting, really convincing and very moving."
20 13% Virtuality (2009) - Rated 19 Oct 2014
"Cliched characters and a deeply unsatisfying ending."
80 80% Attack the Block (2011) - Rated 07 Feb 2014
"Really well put together; great fun sci-fi action."
80 80% Red 2 (2013) - Rated 13 Dec 2013
"Jolly good fun. The same tone as the first one, and mostly the same characters. It didn't have the novelty of the first one, but thoroughly enjoyable anyway."
10 3% Legion (2010) - Rated 13 Dec 2013
"Cliché-filled predictable horror, and nothing else. I didn't make it all the way through."
50 36% Starship Troopers (1997) - Rated 23 May 2013
"Good cheesy action fun. It doesn't capture much of the book beyond the action, but it doesn't try to."
75 66% The Hunt for Red October (1990) - Rated 06 May 2013
"Enjoyable cold war political / spy stuff. Somehow Sean Connery is believable in his role, despite playing Sean Connery, as he always does."
75 66% Valkyrie (2008) - Rated 06 May 2013
"Powerful stuff. A little hard to see past the actors to the characters sometimes, but moving and effective nevertheless."