hroy

hroy
Flick Fan - 39 Film Ratings
Member Since: 27 Jan 2013
Location: Miami Beach, fl, USA
Bio: Just a guy who wants to watch a lot of movies.

more Recent Ratings

80 64% A Night at the Opera (1935) - Rated 02 Dec 2016
"Enjoyable, but the Marx Brothers are a bit spotty for me. The everyman versus snobbish aristocrat plot is so frank and conventional that it is almost impossible to engage with from a modern perspective."
85 79% Jaws (1975) - Rated 02 Dec 2016
"It's Jaws. I'm probably the last person on Earth to see it."
71 30% The Amazing Spider-Man (2012) - Rated 27 May 2013
73 41% The Falcon and the Snowman (1985) - Rated 18 May 2013
80 64% Cocoon (1985) - Rated 09 May 2013
71 30% Punisher: War Zone (2008) - Rated 09 May 2013
"Visceral, intense, and has a twisted sense of humor."
67 24% Prometheus (2012) - Rated 07 May 2013
"Looks great."
65 19% The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005) - Rated 07 May 2013
36 3% The Day After Tomorrow (2004) - Rated 05 May 2013
"Brainless spectacle. Some good effects. Spectacularly poor writing."
84 71% Mud (2013) - Rated 05 May 2013
"Really impressive performances, especially the two child actors. Entertaining dialogue, weaves a well realized setting and enrapturing plot."