Freudiana
Recent Ratings
Check out Freudiana's...
60 25% | King Kong (2005) - Rated 03 Jan 2009
"Far too long."
|
90 57% | The Graduate (1967) - Rated 03 Jan 2009
"Rolls and tumbles and lands on its feet."
|
15 6% | Mr. and Mrs. Smith (2005) - Rated 03 Jan 2009
"Rolls out going on every cylinder, but still manages to be boring."
|
20 8% | Wedding Crashers (2005) - Rated 03 Jan 2009
"Boring, uncomfortable, and really unfunny."
|
5 1% | Date Movie (2006) - Rated 03 Jan 2009
"One of the worst movies ever made."
|
60 25% | Killer's Kiss (1955) - Rated 03 Jan 2009
"Occasionally inspired, but for the most part a very long seventy minutes."
|
60 25% | Spartacus (1960) - Rated 03 Jan 2009
"Pretty good cinematography and a decent plot can't save this one from the most boring on-screen romance ever."
|
80 40% | Lolita (1962) - Rated 03 Jan 2009
"While it never quite picks up after Shelley Winters leaves, it's still fairly entertaining."
|
95 68% | Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964) - Rated 03 Jan 2009
"As sharp as a razor, and just as frightening."
|
100 86% | 2001: A Space Odyssey (1968) - Rated 03 Jan 2009
"On VHS, it's okay. On DVD, it's pretty good. On BD, it's great. In the theater, it's absolutely mindblowing."
|