flowerpower4578

flowerpower4578
Flick Fan - 13 Film Ratings
Member Since: 17 Feb 2024
Location: Sebastian, Florida, USA

more Recent Ratings

Check out flowerpower4578's...

95 73% Mind Game (2004) - Rated 23 Apr 2024
"The animation was creative and fun, the message was uplifting.. don’t waste your life bro."
3% The Many Saints of Newark (2021) - Rated 11 Apr 2024
"Where are the Italians?"
97 84% The Sopranos (1999) - Rated 10 Apr 2024
"Great show, best show I’ve seen"
55 19% Pitch Perfect (2012) - Rated 14 Mar 2024
"Fat Amy was the best. Pretty cringy watching this for the 5th time. Not as funny as I remember, and the black chick is a molester, don’t get how that’s supposed to be funny. Like I said, fat Amy is what keeps me watching"
65 46% Blades of Glory (2007) - Rated 14 Mar 2024
"Pretty funny, Pam is a smoke show."
65 46% Gladiator (2000) - Rated 07 Mar 2024
"Good movie, the fighting scenes were too zoomed in at times so it was kind of weird to watch. Joaquin did a great job playing such a loathsome character, I really hated him the whole time."
60 30% Anchorman: The Legend of Ron Burgundy (2004) - Rated 06 Mar 2024
"It’s so dumb it’s funny. Jazz flute"
45 11% Napoleon (2023) - Rated 06 Mar 2024
"Not really impressed, kept wondering when something interesting would happen. Too back and forth between trying to fit in as many wars as possible and also explain his personal life. Too choppy, jumped from one scene to the next and it was hard to tell what was going on. Either make it about the battles he fought or about his personal life."
99 96% Saving Private Ryan (1998) - Rated 26 Feb 2024
"Best movie I have ever seen. This was the first war movie I’ve watched, and I was blown away. I cried watching the D day scene. Of course if you don’t feel anything at all during this film you’re a sociopath. Watched it with my honey, what a memorable experience. Really puts everything into perspective. Oh you’re upset about something totally insignificant? Shut up and watch this loser"
85 65% Love & Mercy (2015) - Rated 26 Feb 2024
"Great film, brought out so many emotions for the entire duration. The actors were spot on. The hate I felt for Dr. Eugene Landry was too real. Seeing how Brian lived and the back and forth between past and future Brian was perfectly laid out. Excellent song choices, and the scenes of Brian having episodes felt like I was going through it with him."