filmklassik
Recent Ratings
Check out filmklassik's...
35 16% | Signs (2002) - Rated 04 Nov 2008
"More somber, pretentious drivel, courtesty of M Knight Shymalan. This well-acted but ultimately ridiculous morality-play-cum-sci-fi chiller boasts one of the most inane third acts in recent memory. Watch SIXTH SENSE again instead."
|
90 96% | Speed (1994) - Rated 04 Nov 2008
"You may've heard SPEED described as DIE HARD on a bus, and that's mostly true, but what you don't know about SPEED is that it's also the better movie. Leaner, faster, better scripted (not to mention less sadistic) -- with one ingenious sequence following another, and a winning, star-making performance by Keanu Reeves (yes, you read that right). Along with TERMINATOR 2, SPEED is the most exhilarating pure action movie of the 90s."
|
40 26% | The Mummy (1999) - Rated 04 Nov 2008
"Try not to confuse this with the moody original from 1932 (starring Boris Karloff), this big-budget, low IQ "Mummy" is essentially a shameless rip-off of RAIDERS OF THE LOST ARK that somehow made enough drachma to spawn four sequels (!)"
|
40 26% | Apocalypse Now (1979) - Rated 04 Nov 2008
"One of the most over-praised epics in movie history... largely improvised, and it shows. This flick is interminable. Gets points only for sheer extravagance and Robert Duvall\'s bravura performance as the lunatic Colonel Troutman."
|
58 76% | 28 Days Later (2002) - Rated 04 Nov 2008
"This low budget UK shocker doesn't know if it wants to be a straight-up zombie flick or a probing character study, so it fails at being either; plus it bogs down in the middle. Good acting and a couple exciting scenes, but it's certainly no DAWN OF THE DEAD (the Zak Snyder remake, not the soporific original)."
|
58 76% | The Truman Show (1998) - Rated 04 Nov 2008
""Twilight Zone"-esque tale of guileless young man (Jim Carrey, who isn't bad) gradually coming to realize that his entire life has been playing out on a giant sound stage for the benefit of a world-wide TV audience, and that everybody around him -- friends, co-workers, even family members -- are professional actors being paid to interact with him! Imaginative and tightly written... but not as powerful, or as satisfying, as it should have been. A near-miss."
|
55 50% | The Deer Hunter (1978) - Rated 04 Nov 2008
"This multi-award winning character study about three young men who go off to Vietnam features superlative acting from everyone involved (including a young Meryl Streep) and one of the most harrowing sequences in movie history (the Russian Roulette one, natch). Much of the rest of it, though, feels overlong and underwritten. Overated, but still worthwhile."
|
20 10% | Die Another Day (2002) - Rated 04 Nov 2008
"The first Bond of the new Millenium, and one of the worst in the entire series. Cold and joyless, with none of the wit, narrative ingenuity, style or pacing of GOLDFINGER, FROM RUSSIA WITH LOVE, DIAMONDS ARE FOREVER, THE SPY WHO LOVED ME or CASINO ROYALE. A 150 million dollar misfire."
|
55 50% | Munich (2005) - Rated 04 Nov 2008
"Steven Spielberg's (factually dubious?) account of the hit-squad dispatched by Israel to track down and kill the terrorists responsible for the murder of eleven of its athletes at the 1972 Munich Olympics starts off well -- indeed, most of the first hour is tense and exciting -- but then sags and finally buckles from the weight of all of its unpersuasive, "polictically correct" sermonizing. And the ending is terrible."
|
58 76% | The Big Lebowski (1998) - Rated 04 Nov 2008
"This satiric, Chandler-esque, film-noir-cum-character-study set in 1990s Los Angeles courtesy of Joel and Ethan Coen pokes along at a snails pace, never really going anywhere, with nothing but some sharp dialogue and superlative performances to recommend it. Jeff Bridges IS magnificent, though, and John Goodman hilarious. If you're a member of the "Lebowski cult", the film is brilliant. For the rest of us, it's merely okay."
|