emitefil
Bio: I like movies. Especially small, subtle, juicy, moody movies. With the occasional explosion-ridden, gang-scheme, spy-thriller, action movie. :)
Recent Ratings
Check out emitefil's...
91 97% | Once (2007) - Rated 06 Oct 2008 |
75 39% | Requiem for a Dream (2000) - Rated 29 Sep 2008
"Wildly intense, sad story."
|
78 52% | Gladiator (2000) - Rated 29 Sep 2008
"Great movie."
|
80 73% | Ocean's Eleven (2001) - Rated 29 Sep 2008
"Great movie. A classic. Will watch again and again."
|
65 21% | Daredevil (2003) - Rated 29 Sep 2008
"Good intentions but the casting was terrible."
|
60 10% | You, Me and Dupree (2006) - Rated 29 Sep 2008
"Wow. Terrible."
|
86 89% | Garden State (2004) - Rated 29 Sep 2008
"Brilliant. Quirky, fun and inspirational."
|
80 73% | Memento (2001) - Rated 29 Sep 2008
"Crazy, and bizaar. Amazing twist."
|
87 93% | Catch Me If You Can (2002) - Rated 29 Sep 2008
"Loved this movie! Incredible story telling, heroic plot and a brilliant cast!"
|
65 21% | Wayne's World (1992) - Rated 29 Sep 2008
"Not an epic release. But funny, none the less."
|