elcid1947

elcid1947
Flick Fan - 10 Film Ratings
Member Since: 12 Nov 2007
Location: farmingdale, new york, USA

more Recent Ratings

Check out elcid1947's...

85 40% The Mummy (1999) - Rated 12 Nov 2007
"the special effects were breathtaking and the acting was pretty tounge in cheek at times but it was enjoyable ..a good date movie for a saturday night"
30 5% Lady in the Water (2006) - Rated 12 Nov 2007
"didn't get it ..very humdrum ending and unsatisfying would not recommend this unless it was on t.v"
95 75% The Shining (1980) - Rated 12 Nov 2007
"here's jack can say enough about this movie ..it makes you laugh and it scares the hell out of you at the same time..the main character to me was the Hotel itself ...what a place for hide and seek"
89 65% Patriot Games (1992) - Rated 12 Nov 2007
"jack ryan is one of my favorite characters the nystery and the way he went about solving this case was classic"
100 90% The Mask (1994) - Rated 12 Nov 2007
"loved it ...Cameron Diaz at her sexy best including the extra pounds on that fabulous body and Jim Carry was outstanding great special effects the cartoon effect was wonderful"
87 55% The Departed (2006) - Rated 12 Nov 2007
"I love to watch jack nicholsen act like a derranged lunetic,but in this movie he did not convince me that he was the head of a crime family ..what kept me interested was the cat and mouse game beteen decaprio and damon"
70 25% Desperado (1995) - Rated 12 Nov 2007
"looked like Zorro without the cape the best part of the movie was looking at selma hayak she is fine"
85 40% Collateral (2004) - Rated 12 Nov 2007
"very good ..jamie fixx was very good and Tom Cruise did a terrific job"
50 15% Nutty Professor II: The Klumps (2000) - Rated 12 Nov 2007
"prefer the original with Jerry Lewis , although Eddie Murphy is very funny somtimes it seems like he is trying too hard to get laughs"
100 90% Raiders of the Lost Ark (1981) - Rated 12 Nov 2007