DrC

drc
Flick Fan - 31 Film Ratings
Member Since: 30 Mar 2006
Location: USA

more Recent Ratings

90 66% Le Samouraï (1967) - Rated 14 Aug 2007
"Loved this one. The guy never smiles - see it and understand what all the fuss is about."
82 25% Chaplin (1992) - Rated 14 Aug 2007
"Interesting film. Good performances"
90 66% Goldfinger (1964) - Rated 14 Aug 2007
"Rated it higher because it was the one that reallly launched the Bond films. There were two prior but this one sent Bond into the Stratosphere."
60 8% Superman III (1983) - Rated 14 Aug 2007
"Kill the morons who made the Superman films - all but the firstt 55 minutes of the first one. Though Chris was wonderful"
95 95% All the President's Men (1976) - Rated 14 Aug 2007
80 20% A Hard Day's Night (1964) - Rated 14 Aug 2007
"See it. It's what life was like once. Innocent and pure."
91 75% Singin' in the Rain (1952) - Rated 14 Aug 2007
"One of the best. Period. Love the dancing"
86 37% North by Northwest (1959) - Rated 14 Aug 2007
"Good - not great Hitch."
88 46% The Pink Panther (1963) - Rated 14 Aug 2007
"I remember thinking that this was one very very funny film. Of course, I was 15."
92 82% Walk the Line (2005) - Rated 14 Aug 2007
"I gave this 5 extra points because my daughter LOVES Joaquin."