digsf
Recent Ratings
Check out digsf's...
92 96% | Manchester by the Sea (2016) - Rated 28 Dec 2017
"Painful, heartbreaking. The wallow stays with you and it follows. Great performances. No bad words to say about the film."
|
79 63% | War for the Planet of the Apes (2017) - Rated 28 Dec 2017
"I was surprised as to how well this rendition of the series was made. Not much to be said about the CGI, it's absolutely breathtaking. The story is good, but I feel that they sweetened it a bit at places they shouldn't, making efforts to make the plot a bit easier to swallow, which I feel detracts from the overall raw and brutal nature of the films' depiction. All in all a good watch."
|
79 63% | American Hustle (2013) - Rated 28 Dec 2017
"Good performances and interesting plot. I feel it tries a bit too much at certain moments but its flaws are saved by interesting twists and good, dramatic deliveries from the movie's actors."
|
88 93% | Deadpool (2016) - Rated 28 Dec 2017
"The meta film for the meta generation. You have to love Deadpool, there's no way around it. You have to appreciate its courage, its absurdness and its "in your face" style of dealing with the meta conventions of the new generations' "status quo". I'm quite excited to see the sequel."
|
82 79% | Mad Max: Fury Road (2015) - Rated 28 Dec 2017
"A roller coaster of a film. Could have used a bit more on the character development side and a little more of a tightening up in terms of story. That said, though, the movie is gorgeously shot, brilliantly directed and an absolute ride. It's one of the best action thrillers I've seen on screen for a long, long time."
|
84 85% | The Princess Bride (1987) - Rated 28 Dec 2017
"Top notch comedy/drama. Not a lot to be said about the film that hasn't been said already. A cult classic. Smart, funny, exciting, dramatic and sometimes dead serious."
|
72 38% | Fracture (2007) - Rated 28 Dec 2017 |
80 70% | In Bruges (2008) - Rated 28 Dec 2017
"As funny as it is tragic. A perfect blend between comedy and drama and exquisite performances."
|
80 70% | Elite Squad: The Enemy Within (2010) - Rated 17 Sep 2015 |
85 87% | Diabolique (1955) - Rated 17 Sep 2015 |