determinist1
Bio: yadda yadda yadda
Recent Ratings
Check out determinist1's...
90 73% | The Truman Show (1998) - Rated 15 Nov 2008
"This is one of the most original movies I have seen in a long time."
|
85 44% | Grizzly Man (2005) - Rated 15 Nov 2008
"this movie was good, but I have to wonder if this guy was crazy. Werner Herzog has the incredible ability to bring us right there right to the very end."
|
80 16% | Shrek (2001) - Rated 15 Nov 2008
"funny, with some adult humor, especially through music, is intertwined in the story line"
|
95 91% | Juno (2007) - Rated 15 Nov 2008
"This movie is witty with excellent writing. It takes on the issue of teen pregnancy head on."
|
85 44% | The Full Monty (1997) - Rated 15 Nov 2008
"Hilarious."
|
85 44% | Memento (2001) - Rated 15 Nov 2008
"Very interesting movie with an intermingling of timelines that can be hard to keep track of"
|
85 44% | V for Vendetta (2006) - Rated 15 Nov 2008
"Very interesting movie, with a twist."
|
80 16% | The Birdcage (1996) - Rated 15 Nov 2008
"Awfully funny!"
|
90 73% | Brokeback Mountain (2005) - Rated 15 Nov 2008
"What a wonderful story with beautiful cinematography. Ang Lee's best!"
|
80 16% | The 40-Year-Old Virgin (2005) - Rated 15 Nov 2008
"One of the better in the dumb movie category"
|