ddelapointe
Recent Ratings
Check out ddelapointe's...
79 16% | The Nest (2020) - Rated 18 Jan 2024
"There needs to be more dialogue between the husband and wife about their problems, especially at the end, when everything is seemingly fixed without communication. That's not realistic."
|
90 53% | Hacksaw Ridge (2016) - Rated 17 Dec 2023
"A good ol' Blue Ridge boy defending his ideals when the very concept of idealism was at its mercy to God, man, and savagery. The film was at times a little sappy and overdramatized with musical backdrops, but I came out of watching it with a real love for soft-hearts whom choose to do good against all odds."
|
75 12% | Anima Mundi (1992) - Rated 02 Dec 2023 |
85 30% | Whiplash (2013) - Rated 26 Nov 2023 |
90 53% | The Tale of Zatoichi (1962) - Rated 26 Nov 2023 |
85 30% | Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem (2023) - Rated 24 Oct 2023 |
90 53% | Contact (1997) - Rated 05 Sep 2023 |
90 53% | The Outsider (2020) - Rated 28 Aug 2023 |
83 24% | Million Dollar Baby (2004) - Rated 09 Oct 2022 |
100 97% | The Wages of Fear (1953) - Rated 04 Oct 2022
"It felt like I was on one of my audacious trips with the Espinosa fools: full of careless trekking and ad hoc decision-making, to return scarred, yet somehow rejuvenated."
|