dasgeordie

dasgeordie
Flick Fan - 10 Film Ratings
Member Since: 06 Aug 2007
Location: UK

more Recent Ratings

95 95% The Prestige (2006) - Rated 06 Aug 2007
"One of my all-time favourite film. A masterpiece."
45 20% Meet the Parents (2000) - Rated 06 Aug 2007
"By the numbers comedy. Fuck off, Stiller."
45 20% Star Trek V: The Final Frontier (1989) - Rated 06 Aug 2007
"Utter shit."
77 65% Batman Returns (1992) - Rated 06 Aug 2007
"Too gothy. Looks like it was made entirely on sets. But Michelle Pffeifer would catch it rough. Penguin was a bit shit."
60 35% The Life Aquatic with Steve Zissou (2004) - Rated 06 Aug 2007
"I just didn't find it funny. And I love Bill Murray. It was just weird for weirdness' sake."
70 45% A.I. Artificial Intelligence (2001) - Rated 06 Aug 2007
"An interesting failure. It's like three films nailed together. God damn you, Kubrick, for dying on us!"
80 75% Tremors (1990) - Rated 06 Aug 2007
"Just dumb fun. The best b-movie ever made."
85 85% The Jacket (2005) - Rated 06 Aug 2007
"I can't remember what happens at the end, but it's quite good. And Adrien Brodey is awesome."
75 55% Darkman (1990) - Rated 06 Aug 2007
"A bit silly and over-convinced of its importance, but a good glimpse of what Raimi would later do to much better effect."
5% Dead Poets Society (1989) - Rated 06 Aug 2007
"Utter monkeys cocks. Pretentious cunts."