dantes808

dantes808
Flick Fan - 23 Film Ratings
Member Since: 06 Jun 2006
Location: USA

more Recent Ratings

90 78% The Muppet Movie (1979) - Rated 14 Aug 2007
"A classic, a mus-see for families and individuals alike!"
25 6% The Sisterhood of the Traveling Pants (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Yes...I saw this movie in a theater full of preteen girls and my wife... if you fall into either one of these categories, enjoy. If not...well, at least one of the four girls in the movie is hot..so there's that, I guess..."
75 21% Robots (2005) - Rated 14 Aug 2007
50 10% The Longest Yard (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Hmm...not a good movie...no funy moments...really...stay away..."
85 63% Cinderella Man (2005) - Rated 14 Aug 2007
85 63% 50 First Dates (2004) - Rated 14 Aug 2007
89 71% X2: X-Men United (2003) - Rated 14 Aug 2007
"Hey, aside from thedifferences between the story lines created by Stan Lee and the things that happen in the movie, a great sequel to one of the best comic-book adaptions made yet. Even my wife enjoyed it, so it has wide appeal. I would reccomend seeing the first before takling the second!"
23 2% White Noise (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Give me a break! Not even with a "based on a true story" premise, this was badly written and wouldn't scare a child! My brother liked it, which proves there is no accounting for taste..."
78 32% Van Helsing (2004) - Rated 14 Aug 2007
"Idon't know what to say about this. Its Sci-Fi, had vampires and "Wolverine"...it was fun to watch...but not worth buying. Maybe pirating it off the internet..though movie people say that's bad....your choice."
93 93% Shaun of the Dead (2004) - Rated 14 Aug 2007
"This is the funniest horror film since Army of Darkness! Great comedy mixed with great horror, all the while copyiing from every horror film and improving upin it. A must see for anyone looking to laugh and dead persons' expense"