DaBigBaby

dabigbaby
Flick Fan - 31 Film Ratings
Member Since: 02 Oct 2020
Location: Iran

more Recent Ratings

88 61% Insomnia (2002) - Rated 02 Oct 2020
"very good performances by elite actors al pacino and robin williams, and certainly the direction of christopher nolan. recommended"
87 54% The Pursuit of Happyness (2006) - Rated 02 Oct 2020
56 4% Shoot 'Em Up (2007) - Rated 02 Oct 2020
"rubbish!"
85 41% 12 Years a Slave (2013) - Rated 02 Oct 2020
"presenting you the ugly face of humanity in position of unpunished abuse!"
89 67% Reservoir Dogs (1992) - Rated 02 Oct 2020
"throw all your criminal movie cliches away! This is something else. very creative, strong storytelling, powerful performances. strongly recommended!"
96 93% Wild Strawberries (1957) - Rated 02 Oct 2020
"Piece of Art. the unlikely transformation in the thoughts of an arrogant old man through a journey. just BEAUTIFUL"
90 72% The Tree of Life (2011) - Rated 02 Oct 2020
"you may find my rating on this one a little high. but i simply love this movie. this isnt something to be explained by words. just go watch it!"
86 48% Zodiac (2007) - Rated 02 Oct 2020
"Very good movie in the mystery genre. based on a series of true events. which makes the ending a bit disappointing."
94 87% The Dark Knight (2008) - Rated 02 Oct 2020
"This is the nearest film to the perfection among superhero movies. christopher nolan has just stepped up the genre creating a very powerful villain who knows what is he doing and why. not the dumb way of so many other superhero movie villains."
54 1% Doctor Strange (2016) - Rated 02 Oct 2020
"common, huh? :)"