Cthulha

cthulha
Flick Fan - 18 Film Ratings
Member Since: 16 Mar 2006
Location: Australia

more Recent Ratings

76 25% The Hidden Fortress (1958) - Rated 14 Aug 2007
"A direct inspiration for Star Wars, watch it and you'll see a few parallels!"
60 2% The Addams Family (1991) - Rated 14 Aug 2007
88 80% Rashomon (1950) - Rated 14 Aug 2007
70 11% Eraserhead (1977) - Rated 14 Aug 2007
"Weird. Really, really weird. Part pathological fear of fatherhood, part interrogation of the subconscious. I'd recommend seeing it as part of your cinematic education..."
85 58% Apocalypse Now (1979) - Rated 14 Aug 2007
"Worth seeing if you are a fan of the original, but I found the extra scenes to be fairly tangential to the main thrust of the film. The movie itself deserves its reputation as a profound meditation on war and man as innately savage, but also indulges in the pornography of violence: It exults in the destruction it portrays."
75 19% Charlie and the Chocolate Factory (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Not as hilariously camp as the original. I felt like I was watching Edward Scissorhands again at some points."
85 58% Zoolander (2001) - Rated 14 Aug 2007
"A surprisingly well-written comedy, with a lot of lines that you'll be repeating with your friends later. Visually, very stylish."
87 75% Reservoir Dogs (1992) - Rated 14 Aug 2007
91 91% Pulp Fiction (1994) - Rated 14 Aug 2007
86 69% Mulholland Drive (2001) - Rated 14 Aug 2007