cpryor
Recent Ratings
Check out cpryor's...
88 85% | Children of Men (2006) - Rated 30 May 2011 |
70 37% | Half Baked (1998) - Rated 30 May 2011
"On the scale of stoner movies, this one is one of the better ones and you can never go wrong with Dave Chapelle."
|
70 37% | The Fountain (2006) - Rated 30 May 2011
"I love Darren Arronofsky and I thought this film was certainly well made and told an interesting story, but the existential stuff just went wayyyyy over my head and tempered my enjoyment of this one"
|
30 10% | Spider-Man 3 (2007) - Rated 30 May 2011
"Ruined this franchise, and i loved the first two. What the fuck were they thinking...Emo Peter Parker?"
|
70 37% | Black Hawk Down (2001) - Rated 30 May 2011
"The drama is there and the action is well done, but after an hour you just become numb to the violence and it stops taking on any meaning."
|
50 16% | The Da Vinci Code (2006) - Rated 30 May 2011
"Boringggggggg"
|
80 62% | X2: X-Men United (2003) - Rated 30 May 2011
"I love the focus Brian Singer brings to the characters. I love Ian McKellen as Magneto and Hugh Jackman was born to play Wolverine and he was at the top of his game in this one. This was the X men movie that knew less was more when it came to the character of Wolverine."
|
75 51% | Anger Management (2003) - Rated 30 May 2011
"Fun movie"
|
88 85% | Casino Royale (2006) - Rated 30 May 2011
"Awesome reboot, I love James Bond and I love Daniel Craigs take on the character. My one qualm, it drags towards the end"
|
70 37% | A Beautiful Mind (2001) - Rated 30 May 2011
"Ron Howard, what a boring director, but he churns out a pretty good one here. I love the deterioration and the redemption of Russell Crowe's character, but the melodrama is laid on a bit too thick, wreaks of Oscar bait."
|