Capone
Recent Ratings
Check out Capone's...
84 69% | Dogville (2003) - Rated 30 Apr 2009
"Filmmed theatre play, sort of anoying for those who are use to movies with outdoors and productions. Acting is paramount and you get into the story once you brake the barrier of what you are seeing."
|
43 13% | Ghost (1990) - Rated 30 Apr 2009 |
78 46% | The Untouchables (1987) - Rated 30 Apr 2009 |
69 28% | The Curious Case of Benjamin Button (2008) - Rated 30 Apr 2009 |
60 21% | Gran Torino (2008) - Rated 30 Apr 2009 |
89 82% | V for Vendetta (2006) - Rated 30 Apr 2009
"A good version of a comic, that also stole from George Orwell's book "Nineteen eighty-four". Action and FX as Wachowski bros know."
|
82 63% | The Matrix Revolutions (2003) - Rated 30 Apr 2009
"Her comes the final fight and everything revels. Much better than "Reloaded" but Wachoscki bros could made one 200-minutes-movie merging both and it would be the same."
|
72 32% | The Matrix Reloaded (2003) - Rated 30 Apr 2009
"While first part sory has a strong philosophical background, this one is just a excuse for more FX and nothing more. Good entertainment."
|
96 98% | The Matrix (1999) - Rated 30 Apr 2009
"It marked a line for before-after in FX as no movie before. Excellent!"
|
88 78% | Kill Bill: Volume 1 (2003) - Rated 30 Apr 2009
"A pregnant lady is ready to get married when her past stomps back, kills them all and puts her in a long coma. When she comes to life, she goes to face her destiny."
|