bsamora
Bio: I love a broad expanse of films, and would like to learn how to critique films.
Recent Ratings
Check out bsamora's...
65 24% | Fun with Dick and Jane (2005) - Rated 28 Feb 2013 |
88 82% | Fight Club (1999) - Rated 28 Feb 2013 |
77 42% | Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005) - Rated 28 Feb 2013 |
95 98% | Cloud Atlas (2012) - Rated 13 Nov 2012 |
85 66% | Looper (2012) - Rated 06 Nov 2012
"While not as mind-blowing or provocative as Inception, Looper is a great moviegoing experience. While some viewers may be a little disappointed with the lack of critical thinking involved in the movie (the film dodges many of these time travel questions) its visual direction and leads more than make up for any potential flaws"
|
87 78% | Shutter Island (2010) - Rated 05 Aug 2012 |
80 51% | Paul (2011) - Rated 05 Aug 2012 |
83 58% | Austin Powers: International Man of Mystery (1997) - Rated 05 Aug 2012 |
60 16% | Knowing (2009) - Rated 05 Aug 2012 |
57 10% | The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006) - Rated 05 Aug 2012 |