BourneLucky

bournelucky
Flick Fan - 44 Film Ratings
Member Since: 29 Nov 2013
Location: Glasgow, Renfrewshire, UK
Bio: I quite like films. Quite a lot of them are obscure. Most people I know who seem to almost know something about films, end up mentioning how they \"did\'t mind Transformers 3\" or some such. I have been accused of being funny in the past, and consider myself devilishly handsome, and very modest.

more Recent Ratings

90 69% The Deer Hunter (1978) - Rated 04 Dec 2013
"Excellent cinematography and writing, but feels quite slow and clunky by todays standards. Brilliant performance from Walken though"
80 48% Cold Mountain (2003) - Rated 29 Nov 2013
"Liked it actually"
50 15% Rambo (2008) - Rated 29 Nov 2013
"Eh, not first blood, but not the expnedables"
100 89% The Silence of the Lambs (1991) - Rated 29 Nov 2013
"Maybe didn't deserve all the oscars it got, but it was bloody good"
90 69% Mad Max Beyond Thunderdome (1985) - Rated 29 Nov 2013
"I liked it. It's a B movie classic, so you can piss orf"
20 5% Batman (1989) - Rated 29 Nov 2013
"Oooooooooh not very good really"
80 48% Changeling (2008) - Rated 29 Nov 2013
"Emotional and that"
20 5% Doom (2005) - Rated 29 Nov 2013
"Eh. Writing a review is kinda fish in a barrel isn't it? It's really, really, really bad. I actually liked the games, but this .."
70 37% The Prestige (2006) - Rated 29 Nov 2013
"A little over-complex, with a bizarre ending, but still fine"
90 69% Moon (2009) - Rated 29 Nov 2013
"I liked it"