beebeedeedop
Bio: www.cinespective.com
Recent Ratings
Check out beebeedeedop's...
10 2% | Live Free or Die Hard (2007) - Rated 10 Jun 2017 |
95 79% | Tremors (1990) - Rated 10 Jun 2017
"This is a near-perfectly crafted horror comedy that feels like it should be the campiest film on Earth, but manages to tightrope-walk the line between earnest and goofy. Come for the goofiness, stay for the brilliant cinematography, editing and practical effects."
|
90 67% | Sing Street (2016) - Rated 10 Jun 2017 |
100 91% | Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964) - Rated 10 Jun 2017 |
95 79% | Macbeth (2015) - Rated 07 Dec 2015
"Excellent cinematography, direction, acting and a consistent tone throughout the film makes this film one of the best Shakesperean adaptations to film. Fassbender's performance is beyond belief as we watch his character descend further and further into madness in five acts."
|
80 38% | Spectre (2015) - Rated 07 Dec 2015
"Better than the post-TDK gloomy Bond films of late, a villain whose aim is to take over the world is finally back! Hopping across multiple locations and meeting various women, the back to basics Bond works. If only it was 30 mins shorter and had better pacing..."
|
85 50% | The Martian (2015) - Rated 07 Dec 2015
"The beauty of this film is that it stayed true to the source material, retaining the dense and wondrous scientific elements of the book and giving the audience the benefit of the doubt. An inspired survival scifi story."
|
75 29% | Pineapple Express (2008) - Rated 18 Nov 2015
"A surprisingly solid entry into the stoner-comedy genre, featuring laughs, weed and friendship and violence."
|
100 91% | My Neighbor Totoro (1988) - Rated 18 Nov 2015
"A rare film that transcends age - for the child, it's a wonderful and heart-warming film about love and friendship, with indelible characters. For adults, the profundity of the gentle Buddhist and Shinto undertones coupled with the quietly affecting plight of the mother creates a classic for decades to come."
|
20 4% | Alice in Wonderland (2010) - Rated 18 Nov 2015
""Why" is the question that comes to mind when watching this film. Doubly so for the sequel."
|